Hakkımızda

Anasayfa » Hakkımızda
 
FRM AJANS

1999 yılında Vedat Çağırgan tarafından İzmir-Bornova’da ARFA (Arşiv Reklam ve Fotoğraf Ajansı) ünvanı ile konser, organizasyon, söyleşi ve panel çekimleriyle ilk temellerimiz atılmıştır. 2002 yılında ARFA ünvanını İzmir Bostanlı’da ki bir fotoğraf stüdyosuna devrederek, 2009 yılına kadar freelancer olarak birçok tv kanalında iç ve dış yapım hizmetleri veren ekibimiz, 2009 yılında Süleyman Öztürk ile Vedat Çağırgan’ın ortaklığı ile İzmir – Bornova’da FRM (Film Reklam Medya) ünvanı  ile çalışmalarına başlamıştır. 2011 yılında kendi altyapı ve server sistemi ile FRM TV isimli internet televizyonu kurularak 2020 yılına kadar yayın hayatına aktif şekilde devam etmiş ve 2020 yılının sonunda canlı yayın hayatına veda etmiştir. 2015 yılında Buca’da kendi arazisini satın alarak, stüdyolarını bu arazi üzerine kuran şirketimiz şuan prodüksiyon, reklam ve haber alanlarında akfit olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Logomuz mitolojik sentor efsanelerinden esinlenerek güç, hırs, sürat ve mücadeleyi temsilen at üzerinde kameraman şeklinde tasarlanmıştır.

KURUCULARIMIZ

  • Vedat Çağırgan
  • Süleyman Öztürk

FRM AJANS olarak birçok kişi kurum ve kuruluşa çözüm ortaklığı sunmaktayız. Ortak projelerde çalıştığımız değerli çözüm ortaklarımız sadece proje bazlı ortaklardır. Bu isimler FRM AJANS ortağı değildir. Ajansımız sadece Vedat Çağırgan ve Süleyman Öztürk’e aittir.

 
Nasıl Çalışıyoruz?
 
Ön Görüşme?
 

Bizimle çalışmayı düşünen kişi kurum ve kuruluşlarla (asıl yetkili ve karar sahibi) ile mutlaka ön görüşme gerçekleştirmekteyiz. Bu ön görüşme ile karşı tarafın ne istediği, bizlerin ne sunacağı gibi müşterek kararlara ulaşarak projeye başlar veya hiç başlamayız. Yetki ve karar sahibi olmayan aracı sorumlu müdürler, menajerler veya şirketler bizim gibi birçok ajanstan teklif ve fiyat alarak bütçelerine en uygun firmayla çalışmak isterler. Buna saygımız sonsuzdur. Ancak bu tarz projelerde asıl yetkilinin ve karar sahibinin de hayal dünyası ve görüşleri bizim için kesinlikle çok önemlidir. Bu aracı kişiler proje bitimine kadar kendi isteklerini dayattıkları için proje bitiminde asıl yetkili ve karar sahibi kişiler genellikle sonucu beğenmezler ve proje sürekli olarak revize kısır döngüsüne girer.  Bu kısır döngüye sebep vermemek için ön görüşmeleri mutlaka asıl yetkili ve karar sahibi kişilerle gerçekleştirmekteyiz.

 
Bütçe?
 

Her proje, hayal gücüne bağlı olarak sonsuz bir bütçe yelpazesine sahiptir. Düşük bütçelerle gerçekleşecek projeler olduğu gibi çok yüksek bütçelerle daha zengin ve gösterişli projelerde gerçekleştirilir. Ancak burada önemli olan projenin içeriği, amacı ve hedefidir. Düşük bütçelerle de çekilecek olan bir projeyi çok yüksek rakamlara yaparak çalıştığımız firmayı zarara uğratmayı asla istemeyiz. Düşük bütçeli bir çekim kalitesiz olacak anlamına da gelmez. Bir çekiminin yapılabilmesi için belli bir süre aralığında, gereken bütün gelir ve giderlerin çizelge şeklinde hesaplanmasına çekim bütçesi denilir.

Projenin uygulanabilmesi için gerekecek bütün masraflar göz önünde bulundurularak ayrıntılı bir bütçe çıkarmak gerekir. Ancak bu sayede filmin kaça mal olacağı belirlenebilir. Tabii ki önceden kestirilemeyen masraflar çıkabilir ve bütçe değişebilir. Yapımın tamamen bittikten sonra kesin bütçesini yapımcı ve muhasebeci çıkarır.

Bu noktada en önemli unsur, firmanın amacı, hedef kitlesi ve bu amaç için ayırdığı ortalama bütçedir. Bizler belirlenen bütçe sınırları içinde en uygun ve kaliteli sonuçları çıkartmak için çalışırız.

 
Keşif?
 

Çekilecek olan projede keşif bizler için çok önemlidir. Çekilecek olan projenin nerede ve hangi ekipmanlarla çekileceği bu keşif sürecinde ortaya çıkarak netleşir. 

 
Planlama?
 

Anlaşması yapılan ve keşifleri tamamlanan projeler çekim günü, çekim yeri, senaryo ve teknik ekipmanlar doğrultusunda daha hızlı ve daha kaliteli sonuçlar verebilmek için planlamaya alınır.

 
Prova?
 

Birçok çekimde prova önemli bir konudur. Bazı provalarımız çekimden önce saatler içerisinde gerçekleşse de bazı provalarımız gün boyunca da devam edebilmektedir. Oyuncu, ses, ışık ve kamera ekibi için de bu provalar çok önemlidir.

Hakkımızda daha ayrıntılı bilgi almanız ve stüdyomuzu ziyaret ederek yakından incelemeniz için sizleri de ajansımıza bekleriz.

 
Bizimle irtibata Geçin

0542 373 13 76 nolu hattaımızdan arayarak veya whatsapp üzerinden mesaj göndererek daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.